23 Eylül 2012 Pazar

Jane Austen ve Tom Lefroy

Tom Lefroy ve Jane Austen
 (temsili)
İngiliz romancı Jane Austen 1755'te Steventon, Hampshire'da doğmuştur. Roman yazmaya 1789'da başlayan Jane Austen, romandaki kişilerin karakterlerini incelik ve keskinlikle çizebilen, derinliğe inebilen, keskin görüşlü bir psikologdu. 42 yaşında 1817'de Winchester'da veremden (bazı kaynaklara göre göğüs kanserinden) öldüğü zaman, adı ancak pek az kimse tarafından biliniyordu. İngiliz orta sınıf insanlarının yaşayışını ve aşklarını ustalıkla anlatan romanları, ancak ölümünden 20 yıl sonra ün kazandı. Jane Austen hiç evlenmedi ancak en güzel ve olgun eserlerini Tom Lefroy (Thomas Langlois Lefroy)'la yaşadığığı aşktan sonra yazmıştır.

İlk olgunluk dönemi romanı olan Sense and Sensebility (Aşk ve Yaşam)'ı kardeşi ve en yakın arkadaşı olan Cassandra Austen hakkında yazmıştır. Daha sonra ikinci ve en ünlü romanı olan Pride and Prejudice ( Aşk ve Gurur / Gurur ve Önyargı)'da Mr. Darcy karakteriyle kaleme aldığı Tom Lefroy hakkındadır. Ardından Mansfield Park, Emma, Nothanger Abbey ve Persuasion gelmiştir. Tabii bu romanların dışında şiir, kısa hikaye, oyun ve mektup gibi daha pek çok eseri vardır.

Jane Austen
Jane Austen'ın en ünlü romanı olan Pride and Prejudice'de anlatılan aşk ve Mr. Darcy karakteri bugün bile insanlara ilham veriyor. Biraz klişe olacak ama kim Mr. Darcy gibi bir adamla romanlara konu olabilecek bir aşk yaşamak istemez ki? Gerçek karakter yani Tom Lefroy o kadar muhteşem bir karakter değildi belki de ama biz onu Jane Austen'ın gözlerinden muhteşem adeta bir ilah olarak gördük.

Aralık 1795'ten Ocak 1796'nın sonuna kadar yani 2 ay kadar Steventon, Hampshire'da komşu olarak yaşayan Jane Austen ve Tom Lefroy arasındaki bu aşk ne yazık ki, Pride and Prejudice'da anlattığı gibi mutlu sonla bitemedi.

Jane Austen kardeşi Cassandra'ya yazdığı bir mektupta Tom Lefroy'u şu sözlerle tasvir etmektedir;
" ... Muhtemelen erkeklerin en huysuz, en küstah, kendini beğenmiş, edepsiz, tahammül edilemez ve en saygısızı..."
Tom Lefroy
Büyük çatışmalarla başlamış olduğunu söyleyebileceğimiz bu aşk süresince ikili danslara ve sohbetlere katılmış, oyunlarda birlikte oynamışlardır. Jane Austen, Tom Lefroy için "hayal edebileceğim herşey" demiştir ama evlenememişlerdir. O sırada halen Londra'da hukuk öğrencisi olan Tom Lefroy, amcası Benjamin Langlois tarafından finanse ediliyordu. Amcasının verdiği paradan başka parası olmayan Tom Lefroy aynı zamanda kardeşlerine de bakmakla yükümlüydü. Yine aynı şekilde bir papaz kızı olan ve hiç evlenmemiş bir kadın olarak geliri yoktu (o zamanlar İngiltere'de evlenmemiş kadınların ailelerinden gelen gelirleri olmazdı). Tüm bu sebepler yüzünden Jane Austen ve Tom Lefroy'un evlenmesi maddi olarak imkansızdı ve Jane, Tom'un gitmesine izin vermek zorunda kaldı. İkili Ocak 1796'dan sonra bir daha görüşmedi.

Tom Lefroy 1799'da, amcasının uygun gördüğü varlıklı bir kadın olan Mary Paul'laa Kuzey Wales'de evlendi. Ancak ikilinin arasındaki bu aşk ölümsüzdü, öyle ki Tom Lefroy 1802'de doğan ilk kızının adını Jane (Jane Christmas Lefroy) koymuştur.

2007'de Anne Hathaway ve James McAvoy'un başrollerini paylaştığı Becoming Jane (Aşkın Kitabı) filmi Jane Austen'ın hayatına dair hoş bir biyografi örneği taşımaktadır. Bunun yanı sıra kitabı henüz okumayıp merak edenler için 2005'te çekilen başrollerini Keira Knightley ve Matthew Macfadyen'in oynadığı Pride and Prejudice (Aşk ve Gurur)'u şiddetle tavsiye ederim.

Duygu Şener

    

2 yorum:

  1. Bu konuda yazı yazmanız çok güzel..Tom Lefroy ve Jane Austen aşkı,aşkı aşk yapanlardandır..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kesinlikle katılıyorum size, iyi ki varolmuşlar..

      Sil

Yorumlarınız: