9 Eylül 2012 Pazar

Sevgili Olmak Ne Anlama Geliyor?

Sevgili olmak ne anlama geliyor? Bu biriyle evli olmak ya da biriyle sevişmenin ötesinde olsa gerek. Milyonlarca insan evli, milyonlarca insan sevişiyor, ama gerçek sevgililerin sayısı oldukça az. Gerçek bir sevgili olmak için kendinizi eşinize ve ilişkinize adamanız gerekiyor.

Eşinizin bir armağan olduğunu takdir ettiğiniz ve bu armağan için hergün teşekkür ettiğiniz sürece iyi bir sevgilisiniz.

Eşinizin size ait olmadığını, evrenin size sunduğu bir ödül olduğunu kabul ettiğiniz sürece iyi bir sevgilisiniz.

Aranızda olan hiçbir şeyin önemsiz olmadığını, sarfettiğiniz her cümlenin sevgilinizi potansiyel olarak üzebileceğini ya da sevindirebileceğini, yaptığınız her şeyin ilişkinizi ya kuvvetlendireceğini ya da hırpalayacağını farkettiğiniz sürece iyi bir sevgilisiniz demektir.

Bütün bunları anladığınızda ve bu yüzden her sabah eşinizin tadına varmak ve onu sevmek üzere uyandığınızda iyi bir sevgilisiniz demektir.

Sevgiliniz varsa şanslısınız demektir. Size, hayatı sizinle paylaşacak biri armağan edilmiş demektir; gündüzleri, geceleri, yatağınızı ve sorumluluklarınızı sizinle paylaşacak biri. Sevgiliniz başka kimsenin göremeyeceği, hayatınızın en gizli noktalarını görecektir. Vücudunuzda hiç kimsenin dokunamayacağı noktalara dokunacaktır. Sevgiliniz saklandığınız yeri bulacak, sevgi dolu kollarıyla size bir cennet sunacaktır.

Sevgiliniz mucizeleri ayağınıza serecektir. Bir gülüşüyle, sesiyle, kokusuyla ve yürüyüşüyle sizi memnun edecektir. Kendinizi yalnız hissetmemenizi sağlayacaktır. Sevgili, sıradan bir olayın olağanüstü bir hale bürünmesini sağlar. Yeryüzünden cennete ulaşan yol sevgilinin ayaklarının altından geçmektedir.

Barbara De Angelis (Ph. D.)
Chicken Soup for the Couple's Soul/ 2000