24 Ekim 2012 Çarşamba

Qin Shi Huang ve Terracotta Ordusu

Qin Shi Huang (temsili)


Qin Shi Huang
Qin Shi Huang (okunuşu: Çin Şi Huanğ) diğer adı ile Zha Zheng, Qin Hanedanlığı kurucusudur. MÖ. 259 ve MÖ. 210 yılları arasında yaşamıştır. MÖ. 249'da Çou'ların son hükümdarı, Qin sülalesi kralı, Kral Zhuangxiang lehine tahtından vazgeçmek zorunda kalmıştı. MÖ. IV. yy'ın sonunda Kral Zhuangxiang Kızıl Havza'yı zaptetti ve MÖ. III. yy'a girerken rakibi Çu'nun hakimiyetine son verdi. MÖ. 221'de Çin feodal sistemi yıkıldı. Kral Zhuangxiang MÖ. 247'de öldüğünde daha 35 yaşındaydı ve tahtı 13 yaşındaki oğlu Prens Qin'e bıraktı. Prens Qin, son feodal krallıkları yıktı ve kendini "ilk imparator" ilan etti.

MÖ. II. yy'da Hunlar (Hsiung-Nu') tarafından Moğalistan'da büyük bir "Göçebe İmparatorluğu" kuruldu. Bozkırlarda atlı göçebe halinde dolaşan bu Türk boyları, Çin'i ciddi bir şekilde tehdit etmeye başlamışlardı. Bunun üzerine İmparator Qin, Hun akımlarını durdurmak amacıyla kuzeybatı sınırına kadar uzanan 2000 km'den uzun Büyük Çin Seddi'ni yaptırmaya başladı. Fakat İmparator Qin'in her zaman en büyük eseri, bütün değişimlere rağmen günümüze kadar yaşayan, merkezi bürokratik bir devlet düzeni kurmuş olmasıdır. Ülkesine herkes  için geçerli olan bir yasa, para birimi, karayolu sistemi, ağırlık ve uzunluk ölçüleri ile yazı dili getirmiştir. Tarihe "kitapların yakılması" olarak geçen bir olayla kendinden önceki geleneklerin hatırlanmaması için yazıtları yakmıştır.
Büyük Çin Seddi

Böylesine büyük başarılara ve ilklere imza atmış gözü kara bir imparatorun ölümden korkması ayrı bir ironidir. İmparator Qin yıllarca ona ölümsüzlüğü sağlayacak olduğuna inandığı "yaşam iksiri"ni aramıştır. Herhalde sonunda bulamayacağı inancına kapılmış olacak ki kendi kadar büyük ve haşmetli bir mezar yaptırmaya başlamıştır. O zamanlarda öldükten sonra yaşamın aynen devam edileceğine inanıldığından imparatorlar eşleri, hizmetçileri, özel orduları ve hayvanları ile beraber gömülüyorlardı. İmparator Qin bu korkunç adeti de ortadan kaldırmak için aslına mükemmel benzeyecek kilden bir ordu yaptırmış. 9000 tane asker ve hayvan heykelini, temeli dörtgen şeklinde, güneyden kuzeye 350m uzunluğunda, doğudan batıya 345 m genişliğinde, 76 m yüksekliğinde kocaman toprak bir piramit olan mezarına koydurmuştur. Boyları 1.82 ile 2 m arasında değişen her biri ortalama 180 kg olan askerlerin her birinin yüz ifadesi, giysileri farklıdır. Sanki bir sabah içtimasında toplanmış gibi askerler, rütbelerine göre giydirilmiş ve orijinal savaş pozisyonuna sokulmuşlar. Heykeller, kilin ocakta ısıtılarak kurutulma tekniği ile yapıldığından orduya "Terracotta Ordusu" denmektedir.
Terracotta Ordusu

Kayıtlara göre mezarın inşaasına İmparator Qin hala hayattayken başlanmış, 30 yıldan uzun sürmüş ve 700 bin kişi çalışmış. Çin tarihinde "korkunun simgesi" olan İmparator Qin öldüğünde 50 yaşındaydı.

Çin tarihi hanedanlar arası savaşlarla dolu olan çok kanlı bir tarihtir. Nitekim de İmparator Qin'in ölümünden sonra 30 oğlundan biri (Qin'in 30 oğlu, 20 kızı toplam 50 çocuğu vardır fakat hepsinin adı bilinmemektedir) Prens Fusu tahta geçti. Fakat Prens Fusu despotluğa özenen bir beceriksizdi ve altı senelik bir anarşinin ardından bir asker serüvenci olan Liu Pang tahta geçti. Liu Pang, İmparator Qin'in mezarını açtırarak heykellerin kafalarını uçurtmuştur.

Binlerce parçaya ayrılmış olan ordu, arkeologlar tarafından bir araya getirildi. 1974 yılında Çinli bir köylü tarafından tesadüfen bulunan mezar, yüzyılın arkeolojik buluşu olarak kabul edilmektedir. 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınmıştır.Saygılarımla;
Duygu Şener

1 yorum:

  1. Guzel anlatımınız için tesekkürler keske biraz daha devam etseymiş :))

    YanıtlaSil

Yorumlarınız: